Google Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş Reklamları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google Alışveriş Reklamları, sattığınız ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi sunan bir reklam türüdür. Google Alışveriş Reklamları ürünün adı, fiyatı, görseli, markanızın veya web sitenizin adı gibi verilerden  oluşur. Alışveriş kampanyalarını kullanmaya başlamak için, Merchant Center hesabının açılması ve ürün verilerinin (product feed) Google’a iletilerek AdWords’te bir kampanya oluşturulması gereklidir.

Google arama sayfasında ve sattığınız ürünlerin potansiyel müşterileriniz tarafından görülebileceği diğer web sayfalarında reklamlar oluşturmak için; AdWords’te yaratılan kampanyalar kullanılır. Google Alışveriş Reklamları yerleşimlerinde ise kullanıcılara metin reklamlardan farklı olarak ürün fotoğrafı, başlık, fiyat, mağaza adı ve diğer bilgiler de gösterildiğinden bu reklamlar, kullanıcılara reklamı tıklamadan önce, sattığınız ürünle ilgili önemli bilgiler vererek daha nitelikli potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlar.

Google Alışveriş Reklamlarının bir diğer özelliği de zaten sattığınız türdeki ürünlerin, bu ürünleri aramakta olan kullanıcılara göstermesidir. Dolayısıyla, bu kullanıcıların harekete geçme ve satın alım yapma olasılığı daha yüksektir. Google Alışveriş Reklamlarında da AdWord’te olduğu gibi içeriğinizi özelleştirebilir, sizin için uygun bir bütçe ve fiyat belirleyebilir, reklamın ne kadar etkili olduğunu Google’ın sağladığı gelişmiş rapor ve performans araçlarını kullanarak kolayca ölçebilirsiniz.

Maliyetlendirme

Alışveriş reklamlarınız, tıpkı diğer AdWords reklam biçimlerinde olduğu gibi bir reklam açık artırmasına katılır. Ürün alışveriş reklamları, tıklama başına maliyet (TBM) kullanılarak yani bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında ücretlendirme yapar. Böylece sadece bir kullanıcı, web sitenizdeki açılış sayfasına veya yerel envanterinizin Google tarafından barındırılan açılış sayfasına yönlendirme yapan bir reklamınızı tıkladığında ücretlendirilirsiniz. Alışveriş kampanyanızı oluştururken her tıklama veya etkileşim için ne kadar ödeme yapmak istediğinize karar verirsiniz.  Yalnızca sıralamada hemen altınızdaki reklam verenin üstünde olmak için gereken minimum tutarda ve genellikle verdiğiniz maksimum teklifin altında ücretlendirilirsiniz.

Yönetim

Alışveriş reklamları, reklamlarınızın nasıl ve nerede gösterileceğini belirlerken anahtar kelimeleri değil, mevcut Merchant Center ürün verilerinizi kullanır. Merchant Center üzerinden gönderdiğiniz ürün verileri, sattığınız ürünlerle ilgili ayrıntıları içerir. Bir kullanıcının aramasını reklamlarınızla eşleştirirken, en ilgili ürünlerin gösterildiğinden emin olmak için bu bilgiler kullanılır.

Avantajları

Daha fazla trafik: Doğrudan alışveriş için yapılan aramalarda gösterilen bu reklamlar çok daha yüksek tıklama oranları (TO) elde etmektedir.

Daha nitelikli trafik: Alışveriş yapan kullanıcıların daha bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olmak için ürün bilgilerini (adı, fotoğrafı, fiyatı) doğrudan reklamlarınızda göstererek daha nitelikli potansiyel müşterilere erişirsiniz.

Daha geniş görünürlük: Belirli bir kullanıcı araması için birden fazla alışveriş reklamınız aynı anda görüntülenebilir. Ayrıca alakalı olması durumunda, alışveriş reklamı ile metin reklam aynı anda da görüntülenebilir. Böylece, her aramada ulaştığınız potansiyel müşteri sayısını arttırırsınız.

Google Alışveriş Reklamları ile AdWords reklamlarının karşılaştırılması hakkında bilgi almak için ”Google Alışveriş Reklamları mı Google Adwords mü?” yazısını okuyabilirsiniz. E-ticaret pazarlamasının vazgeçilmez bir öğesi olan Google Alışveriş Reklamları’nızı kurmak ve verimli bir şekilde yönetmek için siz de Detay Work  ile hemen iletişime geçin.

detaywork / Şubat 13, 2018
SHARE

Leave a Reply