Google Alışveriş Reklamı Mı Yoksa AdWords Mü?

Google Alışveriş ve Google AdWords Karşılaştırması

Hem ‘Google Alışveriş Reklamı’ hem de ‘Google AdWords Metin Reklamı’ sitenize daha çok trafik ve daha çok satış yapmayı sağlayan iki reklam yöntemidir. İkisinin benzer yönleri olduğu gibi birbirinden tamamen farklı yönleri de bulunmaktadır. Müşterilerimiz, web sitesine reklam ile trafik oluşturma ve dönüşüm optimizasyonu çalışmaları sırasında, bize en verimli çözümün hangi reklam yöntemini kullanmak olduğunu sormaktalar. Dijital pazarlamanızda hangi reklam türünü kullanmak istediğinize karar verebilmeniz için; sizler için Google Alışveriş Reklamları ve Google AdWords reklamlarını karşılaştırdık.

Google AdWords Temel Özellikleri

  • Google AdWords; Google arama sonucu sayfasında, reklamı göstermek amacıyla seçilmiş kelimeler için açık arttırma yönteminde teklif ile çalışır.
  • Hem amacı tanıtım olan siteler için hem de e-ticaret siteleri için uygundur.
  • Genellikle ürün adedi çok olmayan siteler için planlanmıştır.
  • Reklam mesajı, marka iletişimi ve metin içerikleri ile anlatım konularında daha başarılıdır.

Google Shopping Temel Özellikleri

  • Google Alışveriş Reklamları; reklamı Google arama sonucu sayfasında göstermek amacıyla ürün grubu ve kategorisi için açık arttırma yönteminde teklif ile çalışır.
  • Çok ürün satışı yapılan e-ticaret siteleri için uygundur.
  • Google Alışveriş Reklamları’nda AdWords’den farklı olarak ürün görseli bulunur.
  • Herhangi bir reklam metni hazırlanmasına gerek yoktur.
  • Anahtar kelime hedeflemesi yoktur.

Hangisini Kullanmalıyım?

Web sitesinin ve satışı yapılan ürünlerin durumuna göre seçilmesi gereken reklam tipi değişiklik gösterir. İdeal durumda her iki reklam tipinin de beraber kullanılması en doğru çözümdür. Reklam bütçelerinin dağılımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli noktayı da aşağıda özetliyoruz:

Google Alışveriş Reklamları geniş ürün yelpazesine sahip sitelerde ağırlıklı olarak kullanılmalıdır. Örneğin, sitenizden yüzlerce ürün olması ve her ürünün detay sayfasını iniş sayfası olarak seçmek istediğiniz durumda Google Alışveriş Reklamları doğru çözümdür. Doğru şekilde ürün akış dosyanızı, reklam verilecek grup ve kategorilerin teklif rakamlarını belirlediğinizde Google Alışveriş Reklamları yayınına başlayabilirsiniz. Benzer senaryoyu Google AdWords’de yaratmak hem çok daha detaylı hem de çok daha fazla zaman gerektiren bir işlemdir.

Google Alışveriş Reklamları genellikle çok daha yüksek tıklama oranına (click throuh rate – CTR) sahiptir. Bu sitenize daha çok trafik ve daha çok satış getirmek anlamına gelse de daha fazla reklam bütçesi gerektirir. Ancak unutulmamalıdır ki, Google Alışveriş Reklamları genellikle AdWords reklamlarından daha düşük tıklama maliyetine (cost per click – CPC)  sahiptir.

Google Alışveriş Reklamları, Google AdWords reklamlarına göre daha rahat yönetilirken, Google AdWords daha fazla kontrol olanağı ve daha fazla esneklik sunar. Google AdWords reklamları; marka bilinirliği, indirim ve benzeri mesaj iletimi konularında daha fazla olanak sunar, Google Alışveriş Reklamları ise; arama sonucunda ürünün görselini göstererek potansiyel müşteri daha siteye gitmeden detaylı tanıtım yapma olanağı sağlar.

Google AdWords için yazılan reklam metni, teklif verilen anahtar kelime seçimi, teklif verilen eşleşme tipi ve negatif anahtar kelime kullanımı önemlidir. Bu konuda yapılacak hatalar ve sürekli olarak bu konuların denetlenmemesi reklam bütçesinin verimsiz şekilde kullanılmasına ve boşa harcanmasına neden olabilir.

Google Alışveriş Reklamları için ise ürün akış dosyası (product feed) çok önemlidir. Bu dosyanın ürün ile ilgili tüm özellikleri başlık (title) ve açıklama (description) içermesi ve tamamen hatasız olması gereklidir. Eğer ürün akış dosyasındaki veri ile sitenizdeki veri uyuşmuyor ise Google Alışveriş Reklamları’nı göstermeyi tamamen durdurabilir.

Sonuç olarak e-ticaret pazarlamasında Google Alışveriş Reklamı ve Google AdWords reklamlarının birlikte kullanılması gereklidir. Marka bilinirliği ve rekabet için AdWords, doğrudan satış amacı için ise Alışveriş reklamlarının kullanılması, satış yaptığınız ürünler ve hedefinize göre bunların bütçelerinin ayarlanması başarılı bir pazarlama kampanyasının temelini oluşturacaktır. Google Alışveriş Reklamı için yaratacağınız kampanyalar, reklam bütçenizin verimli ve doğru yönetilmesi için deneyimimiz ile size yardımcı olmaya hazırız.

detaywork / Februar 13, 2018
SHARE

Leave a Reply